Strona główna O szkole Nasze Miasto
25
Lis
Nasze Miasto Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email

 

Historia Lubartowa sięga XVI wieku. Podwójna nazwa miasta wiąże się z rodami jego właścicieli: Firlejów i Sanguszków. Lewartów założył Piotr Firlej, wojewoda lubelski, na podstawie przywileju lokacyjnego nadanego przez króla Zygmunta I, w dniu 29 maja 1543 roku. Nazwa Lewartów wywodzi się od herbu Firlejów "Lewart". Miała ona przypominać mieszkańcom właściciela oraz stanowić wizytówkę rodu.
Miasto stało się sławne za czasów panowania Mikołaja Firleja, syna Piotra, kalwina i wodza innowierców małopolskich. Sprowadził on z Holandii rzemieślników, hodowców bydła, w rynku zbudował kamienice. W końcu XVI wieku miasto stało się ośrodkiem ruchu reformacyjnego, a gimnazjum ariańskie założone przez Mikołaja Kazimierskiego zasłynęło w całym kraju. W następnych wiekach Lewartów przechodził w ręce innych rodów magnackich. W XII wieku otrzymali go Sanguszkowie, którzy przyczynili się do dalszego rozkwitu miasta: przebudowali pałac, wznieśli dwa kościoły w stylu barokowym i kilka kamienic w mieście. Na prośbę Pawła Karola Sanguszki, wywodzącego swój ród od Lubarta- syna wielkiego księcia litewskiego Gedymina- król August III przywilejem z 22 listopada 1744 roku zezwolił na zmianę nazwy miasta na Lubartów, nadał miastu herb i odnowił prawa miejskie.  Pożary oraz późniejszy upadek miasta spowodował, że w wieku XIX Lubartów stał się zaniedbaną osadą.

W okresie II wojny światowej Lubartów był jednym z bardziej znanych ośrodków ruch oporu i walki z najeźdźcą.  Po wojnie miasto szybko przekształciło się w ośrodek życia gospodarczego, społecznego, oświatowego i kulturalnego. Świadczy o tym rozwój przemysłu, budownictwa mieszkaniowego, szkolnictwa średniego i placówek kultury.
Obecni miasto przeżywa dynamiczny rozwój. Rozwija się samorządność, prywatny handel i usługi. Powstaje wiele nowych stanowisk pracy. Miasto prowadzi poważne inwestycje służące poprawie standardu życia mieszkańców i stworzeniu możliwości nowym inwestorom. Wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków, wyremontowano wiele dróg, stworzono bardzo dobrą bazę oświatowo-sportową.

 

jex © 2021 SP3 Lubartów.
 

 

 

 

 

 

 

Dziś imieniny obchodzą:
Filip, Leon, Marek
kwiecień 2021
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2