Strona główna Aktualności Kiermasz charytatywny „Uczynek dla Hospicjum” w naszej szkole

Kto nas odwiedza?

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

Odsłon?

Odsłon : 269751
12
Lis
Kiermasz charytatywny „Uczynek dla Hospicjum” w naszej szkole Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email

W dniach od 18 do 22 października w naszej szkole odbywał się Tydzień niemiecki którego pomysłodawcą i organizatorem była Pani Sylwia Lipiec- nauczycielka języka niemieckiego. Wśród wielobarwnych aranżacji które pod kierunkiem pani Sylwii wyeksponowano na holu szkoły, nie zabrakło również przysmaku, który kojarzy się nam właśnie z tym tygodniem- pysznych precelków. Precelki jak podaje tradycja  miały zostać wykonane przez mnichów. Starsi zakonnicy częstowali nowicjuszy i dzieci pieczonym ciastem zakręconym w kształt skrzyżowanych ramion, czyli na wzór modlitewnej postawy zakonników. Smakołyki nazywano prietolas, co oznacza „małe nagrody” przyznawane dzieciom, które nauczyły się na pamięć pacierza. Według innej tradycji, nazwa może pochodzić od słowa bracellae („ramionka”) – stąd niemiecka forma Brezel. Naszym uczniom również bardzo smakowały, gdyż wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza  sprzedali ich aż 720 sztuk. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w to wspólne dzieło  „Uczynku dla Hospicjum”. Bardzo często kupowali  precelki dla całej rodziny, chcąc w ten sposób wspomóc Hospicjum. Często można było usłyszeć z ust dzieci  słowa, które zapadały bardzo głęboko w serce, a były świadectwem przeżycia spotkania z doświadczeniem rzeczywistości hospicyjnej.  Celem naszej akcji była pomoc Lubartowskiemu Hospicjum, ale również ukazanie sensu i potrzeby jego działania. Nasza akcja charytatywna była połączona z obchodzonym Dniem Papieskim w naszej szkole, dlatego też każdy uczeń do zakupionego precelka otrzymywał obrazek z wizerunkiem św. Jana Pawła II wraz z modlitwą, której nauczył go jego ojciec. Nasza akcja pokazała jak wielka wrażliwość  i dobroć jest w sercach uczniów ze Szkoły Podstawowej nr3 i jak bardzo miłość miłosierna jak podkreślał św. Jan Paweł II w  Encyklice Dives in misericordia jest siłą jednoczącą i podnoszącą ludzi we wzajemnych relacjach, przemieniającą osobę obdarowaną i obdarowującą. Z kiermaszu uzyskano utarg w kwocie 825,89 zł, który został przekazany na Hospicjum św. Anny w Lubartowie. Nad całością akcji czuwały: pani Aneta Głębocka-Wysok, pani Aniceta Topyła i pani Sylwia Lipiec.

Wszystkim ofiarodawcom składamy bardzo serdeczne podziękowania i ufamy, że okazane dobro wróci do Was ze strojoną siłą.

  • zdj_3
  • zdj_6

Aneta Głębocka-Wysok

 

jex © 2021 SP3 Lubartów.